4.3 Modely štruktúr látok rozličných skupenstiev. Tepelná rovnováha. Teplota
Pevné látky zachovávajú svoj tvar aj objem, ich častice kmitajú okolo rovnovážnej polohy v kryštálovej mriežke, príťažlivé sily medzi nimi sú rovnako veľké ako odpudivé.
Kvapalné látky zachovávajú svoj objem, tvar prispôsobujú nádobe v ktorej sa nachádzajú, ich častice sa vzájomne premiestňujú, príťažlivé sily medzi nimi sú rovnako veľké ako odpudivé.
Plynné látky nezachovávajú svoj objem ani tvar, prispôsobujú ich nádobe v ktorej sa nachádzajú, ich častice sa vzájomne premiestňujú, príťažlivé sily medzi nimi sú menšie ako odpudivé.
Látky s rovnakou vnútornou energiou sú v tepelnej rovnováhe. Majú rovnakú teplotu.
Naša krajina používa dve teplotné stupnice:
1. CELZIOVA STUPNICA - má 2 základné body:
a) BOD MRAZU - teplota, pri ktorej sa mení voda na ľad
b) BOD VARU - teplota, pri ktorej začína voda vrieť.
Na zostrojenie Celziovej stupnice potrebujeme trubicu s ortuťou, nádobu s mrznúcou vodou a nádobu s vriacou vodou. Trubicu s ortuťou dáme do nádoby s mrznúcou vodou. Výšku ortuťového stĺpca označíme 0°C. Potom trubicu s ortuťou dáme do nádoby s vriacou vodou. Výšku ortuťového stĺpca označíme 100°C. Vzdialenosť medzi bodom mrazu a varu rozdelíme na 100 častí. Jeden stupeň Celzia je jednou stotinou vzdialenosti medzi bodom mrazu a bodom varu vody.
2.TERMODYNAMICKÁ STUPNICA - má 1 základný bod. Absolútna nula je teplota, pri ktorej sa zastaví tepelný ohyb. Teoreticky sa odvodila teplota absolútnej nuly – 273, 15 °C. Termodynamická stupnica má len 0 a kladné hodnoty. Záporné hodnoty nemá. Dieliky na termodynamickej a Celziovej stupnici sú rovnaké, len hodnoty sú posunuté. Prepočet robíme pomocou približnej hodnoty 0 K = - 273°C
Molekulová fyzika a termodynamika